czwartek, 26 listopada 2015

Zostań swoim planistą finansowym


Jeśli budujesz dom bez planu, jakiego rodzaju wyników można się spodziewać? Teoretycznie, może będziesz miał szczęście i wybudujesz dom swoich marzeń. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że nie będziesz miał domu, takiego jakiego chciałeś. Być może trzeba będzie przenieść drzwi i okna, zbudować nowe mury i zburzyć inne – lub jeszcze gorzej.

Z inwestowaniem nie jest wcale inaczej. Bez planu można (znowu teoretycznie) mieć szczęście, ale jest ryzyko, że nie wszystkie powiedzie się zgodnie z planem. Bez celów i dobrze przemyślanego planu prawdopodobnie nie osiągnięć swoich założeń finansowych, zarówno krótko-, jak i długotrwałych. Pamiętaj, że musisz założyć jakieś cele, aby je osiągnąć.
Warto pamiętać, że istnieje kilka sposobów podejścia do celów inwestycyjnych. Tradycyjnie, inwestorzy skupiają się na generowaniu jak najwyższych zysków lub pokonania rynku, jednocześnie nie ryzykując zbytnio. Stosunkowo nowe podejście do zarządzania majątkiem polega na inwestowaniu, którego celem jest osiągnięcie celów życiowych – takich jak kupno domu, oszczędzenie na edukacji dziecka lub budowa lokowania oszczędności na emeryturę. Wyznaczanie celów sprawia, że bardziej prawdopodobne jest to, że zaoszczędzisz, by osiągnąć każdy cel. Będziesz też bardziej zmotywowany, aby osiągnąć cel, ponieważ możesz ocenić swoje postępy. Można wziąć pod uwagę horyzont czasowy i poziom ryzyka oddzielnie dla każdego celu i inwestować odpowiednio. Niezależnie od tego, jakie podejście wolisz, ważne jest to, aby coś zrobić, a nie po prostu zostawić kondycję finansową przypadkowi. Wiele ludzi współpracuje z doradcami finansowymi, którzy świadczą doradztwo finansowe. Mogą odkryć Twoje możliwości i pomóc znaleźć inwestycje, które pasują do poziomu ryzyka. W wielu przypadkach współpraca z doradcą finansowym ma sens, ale możesz też zostać swoim własnym doradcą finansowym, jeśli poświęcisz trochę swojego czasu i wysiłku.

Pamiętaj, że pierwszym krokiem do skutecznego inwestowania powinno być określenie wymiernych i osiągalnych celów. Dobrze jest zadać sobie pytanie: „Dlaczego chcę inwestować”. Istnieje bowiem wiele celów, dla których możesz chcieć inwestować. Zamierzasz inwestować, ponieważ chcesz:
  • Zbudować lokowanie oszczędności na emeryturę?
  • Kupić dom na wakacje?
  • Założyć strumień dochodów na emeryturze?
  • Złożyć darowiznę na cel charytatywny?
  • Zacząć nowy biznes?
  • Zostawić spuściznę finansową dla swojej rodziny?
  • Zapłacić za wesele?
  • Zapłacić zaliczkę za dom?
  • Zapłacić za edukację swoich dzieci?
  • Wziąć specjalny urlop?
  • Czy wszystkie z nich?
Następnie zorganizuj swojej celowe dzięki horyzontowi czasowemu do ich realizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz